Choď na obsah Choď na menu
 


Chodenie pri nohe

11. 8. 2008

                                                       Chodenia pri nohe bez vodidla

1.Kľaknite si z pravej strany k svojmu čulému sediacemu psíkovi. Ľavou rukou chyľte obojok, vyslovte jeho meno a ukážte mu maškrtu v druhej ruke.

2. Využite vôňov potravy na lákanie šteňaťa, kráčajte v rovnej línii, pričom dávajte povel ,,K nohe". Buďte pripravený chmetnúť obojok ľavou rukov, ak sa šteňa zatúla. Keď zastanete, prikážde mu ,,Stoj" Pes by mal zvládnuť povely ,,Sadni", ,,K nohe"  a ,,Stoj" za sebou, prv než prejdete k obratom doprava a doľava.

3.Ďržte maškrtu nízko, aby pes nevyskakoval, zohnite sa v kolenách a obráťte doprava, ťahajúc pri obrate potravu dokola. Opakujte povel ,,K nohe". Vaše šteňa zrýchli tempo, akým vás obíde.

3. Obrátky doľava sú ťažšie. Držte obojok ľavou rukou a dajte ,,Rovno".Dajte odmenu psovi blízko k papuli, pohnite doľava. Šteňasa bude ťahať za ňou.

 

                              Chôdza pri nohe s vodidlom

1. Šteňa je na dlhom cvičebnom vodidle a sedí vám po ľavici, vy sržte vodidlo a pochúťku v pravej ruke a koniec vodidla v ľavej. Prikážte psíkovi, aby si sadol.

2. Pohnite sa vpred ľavou nohou, pričom dávate povel ,,K nohe". Ak sa šteňa zatúla pridaľeko dopredu, rýchlo, zľahka myknite vodidlom, aby ste ho pribrzdili.

3. KeĎ psík ide veďľa vás pri nohe, ponúknite mu odmenu a pochváľte ho ,,Dobrý (pes)" Opakujte povel ,,Sadni" a pochváľte šteňa, keď poslúchne.

4 Keď sa pes už naučil vhodiť pri nohe rovno, naučte ho zahnúť doprava tak že ho povediete za maškrtou. Ak šteňa stratí záujem, prerušte na chvíľu nácvik.

5.Keď ste sa naučili obrat doprava, pokračujte nácviku otočky doľava. Držte maškrtu psíkovi pred nosom, aby ste ho spomalili, zatieľ čo zrýchlite vlastný krúživý pohyb doľava. Držte si šteňa blízko pri ľavej nohe a dávajte mu povel ,,Rovno", Keď vás poslúchne nasleduje dokola.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.